Újra életre keltette a kormány 2025 elején a 3 évvel ezelőtt már igényelhető vidéki otthonfelújítási programot, néhány módosítással. Mutatjuk, ki igényelheti, meddig igényelhető és milyen munkálatokra lehet felvenni. Fontos kiemelni, hogy a támogatás utólagos finanszírozású, tehát először elő kell teremteni a későbbiekben visszaigényelhető összeget, és a kitételek között a legalább egy, 25 évnél fiatalabb gyermek megléte is szerepel.
Bár uniós előírások miatt gázkazán beszereléséhez vagy cseréjéhez nem lehet igénybe venni a támogatást, a módosított feltételeknek hála már a 2006 végéig épült házak korszerűsítésére is felhasználható a Vidéki Otthonfelújítási Program támogatása. Ez a pályázati lehetőség 2025. január 1-én indult és széleskörű felújítási munkálatokra vehető igénybe, ellentétben a 2024. július 1-én indult, és január 20-tól kedvezőbb feltételekkel megújított energiakorszerűsítésre fókuszáló otthonfelújítási programmal. A vidéki otthonfelújítási program esetén nem elvárás a legalább 30%-os energiamegtakarítás a korszerűsítés végén!
Mit jelent pontosan ez a támogatás?
Ez egy utólagos finanszírozású támogatás, tehát csak akkor lehet igénybe venni, ha előtte már előteremtettük a felújításhoz szükséges összeget. A támogatás teljes összege a számlával igazolt felújítási költségek 50%-a, de legfeljebb 3 millió forint lehet. Ez nem visszatérítendő támogatás, ami felett kedvezményes hitelt is igényelhetnek a programban résztvevők.
A maximálisan igényelhető 3 millió forintot fele-fele arányban lehet munkadíjra és anyagköltségre igénybe venni, ami 6 milliós összköltségnél maximalizálható (hiszen csak 50%-ot finanszíroz a támogatás).
Amennyiben az igénylő korábban a támogatást már igénybe vette, legfeljebb a ténylegesen igénybe vett támogatási és a rendelet szerinti maximális összeg különbözetére jogosult a mostani pályázatban.
Kedvezményes, kamattámogatott hitel maximum 6 millió forintig igényelhető, ami a felújítási kiadások megelőlegezésére szolgál. Ennek futamideje maximum 10 év lehet, és az állami kamattámogatásnak hála a várható kamat mértéke 3,5 – 4 %. Saját megtakarítás nélkül a támogatás és a kedvezményes hitel együttesen is igénybe vehető, viszont el kell érnie a felvett hitelösszeg 25%-át az igénybe vett támogatásnak.
Milyen feltételek mellett igényelhető a támogatás?
Az idén elinduló vidéki otthonfelújítási támogatást csak 5000 főnél kisebb településeken lehet igényelni, amennyiben az igénylő(k) és gyermek(ek) együttesen minimum 50%-os tulajdoni hányaddal bírnak a felújítani kívánt ingatlanban.
Kikötés még, hogy legalább egy 25 évnél fiatalabb vér szerinti / örökbefogadott gyermeket nevelő szülő igényelheti CSAK a támogatást, viszont családi helyzete ennél jobban nincs megkötve az igénylőnek, tehát lehet egyedülálló, házas, elvált vagy akár élettársi kapcsolatban élő is.
Emellett az igénylőnek
- Rendelkeznie kell minimum egyéves, folyamatos TB-jogviszonnyal
- Köztartozástól mentes személynek kell lennie
- Még nem élő gyermek esetén a várandósság 12. hetét be kell töltenie
- Magyar állampolgárnak kell lennie
- Állandó lakcímmel kell rendelkeznie a pályázatba foglalt ingatlanban
A 2021-2022-es évben futó pályázatot is igénybe vevők csak akkor igényelhetik ezt a vidéki otthonfelújítási programot, ha nem használták ki teljes mértékben az akkor igényelhető 3 milliós támogatási keretet.
5 éves bentlakási kötelezettséggel jár
Fontos kikötés, hogy a támogatásban érintett lakásban a támogatás folyósítását követő 5 évben az igénylő és gyermeke IS bentlakási kötelezettséget vállal!
Emellett az igénylőnek a benyújtott számlákat a legutolsó számla kifizetési napjától számítva 5 éven át meg kell őriznie.
Meddig igényelhető és milyen módon?
A támogatást 3 módon lehet kérelmezni a Magyar Államkincstár formanyomtatványán keresztül:
- Elektronikus felületen
- Postai úton
- Személyesen a területi szerveknél
A vidéki otthonfelújítási támogatást az építkezés befejezését és a számlák kifizetését követő 60 napon belül igényelhető, de legkésőbb 2026. június 30-ig. Ha több számlát is bevonnának az igénylés menetébe, a legutolsó számla kifizetési időpontjától kell számítani a 60 napot.
A benyújtott kérelmeket a Magyar Államkincstár a beérkezést követő 90 napon belül (elektronikus úton történő benyújtás esetén 30 napon belül) bírálja el.
Kötelezően benyújtandó dokumentumok:
- kérelem űrlap,
- vállalkozási szerződések,
- számlák, valamint az átutalással teljesített számlák kifizetését igazoló dokumentumok,
- az igénylő(k) és a támogatásra való jogosultságnál figyelembe vett gyermek(ek) lakcímet igazoló hatósági igazolványának másolata,
- a kérelemben a támogatás folyósításához megadott fizetési számlaszámhoz kapcsolódó, az igénylővel kötött fizetésiszámla-szerződés,
- a Kincstár által készített és az igénylő által kitöltött számlaösszesítő formanyomtatvány.
Milyen munkálatokra lehet felvenni a támogatást?
- víz-, csatorna-, elektromos, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső, illetve külső hálózatának kiépítése vagy cseréje;
- fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely egyáltalán nem, vagy legfeljebb egy ilyen helyiséggel rendelkezik;
- fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is;
- az épület külső festése, színezése, valamint szigetelése, utóbbinál ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat;
- a külső nyílászáró beépítése, cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkány, küszöb létesítése, cseréje vagy felújítása;
- tető cseréje, felújítása, szigetelése;
- égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése;
- klímaberendezés beépítése, cseréje;
- napkollektor, napelemes rendszer telepítése, illetve annak vagy részeinek cseréje, bővítése;
- belső tér felújítása, ideértve a) a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat készítését, cseréjét, felújítását, festését, tapétázását, b) a galériaépítést, c) a belső lépcső kialakítását és cseréjét, d) a szaniterek beépítését vagy cseréjét, e) a villanykapcsolók és -dugaljak kialakítását és cseréjét, f) a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását, g) a lámpák vagy világítótestek beépítését vagy cseréjét;
- a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása;
- kerítés építése, felújítása;
- gépjárműtároló építése, felújítása vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása;
- terasz, loggia, erkély, előtető építése, felújítása;
- térburkolat, illetve külső lépcső készítése, cseréje;
- télikert kialakítása;
- akadálymentesítési munka;
- alapozási szerkezet megerősítése;
- beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje;
- használatimelegvíz-rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is;
- szabályozott szellőzési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje; valamint
- szennyvíz tisztítására és elhelyezésére szolgáló egyedi zárt szennyvíztároló, egyedi szennyvízkezelő berendezés vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárgy telepítése vagy cseréje.
Segítünk a felújításban
Ha a fentiek alapján jogosult lehetsz a 2025-ös Vidéki Otthonfelújítási Programra, érdemes megbízható gyártók termékeiből válogatni a felújítás során. Széles termékkínálatunknak hála mind a fürdőszobai felújítás, mind a megújuló energia és egyéb épületgépészeti területeken is több árkategóriában kínálunk hosszantartó megoldást a felújításra:
Minőségi és esztétikus fürdőszobai termékekért keresd webshopunkat, vagy fürdőszoba kiállító termünket Csillaghegyen, ahol szakértő kollégáink segítenek a tökéletes termék kiválasztásában.