Mi alapján érdemes bojlert választani?
Amennyiben szeretne kicsit eligazodni a villanybojlerek között, hogy milyen típusok, méretek kaphatók a piacon, esetleg milyen speciális vagy hasznos funkciókkal vannak ellátva, akkor ebben a cikkben segítünk összefoglalni, hogy könnyebb legyen a bojler választás!
A villanybojler történelme
A higiéniás szokások változásával elengedhetetlen volt a tiszta és meleg víz evolúciója is. Kezdetben közvetlen a felhasználás előtt, még tűzön melegítették fel a fürdésre szánt vizet, majd a technológia fejlődésével olyan „vízmelegítő kazánokat” készítettek, amiket fa- vagy széntüzelésű futóművel láttak el.
1803-ban merült fel előszőr a villamos áram vízmelegítés céljából való felhasználása, azonban a technológiát majd 100 évvel később sikerült csak gyártósorra ültetni, az első bojlerek gyártására 1896-ban került sor Németországban. Magyarországon a villanybojler elterjedése az 1966-os tömeggyártás beindulása után következett be. A hagyományos bojlerek különféle fűtőanyagokat használnak, ilyen például a földgáz, propán vagy az elektromos áram. Ma már az új technológiáknak köszönhetően létezik hőszivattyús és napenergiával működő villanybojler is.
Régi fürdőszoba kialakítása
A bojler név eredete
A bojler név a szó angol eredetijéből származik. Boiler jelentése forraló, vízforraló, mely a latin bullio forr szóból származik. A szó magyarul kiejtve bojler, így használjuk a mai napig ezt a nevet. A bojler szinonimájaként még találkozhatunk vele, mint elektromos vízmelegítő vagy forróvíz tároló, melyek ugyan arra a műszaki eszközre vonatkoznak.
A bojler minden esetben egy olyan szerkezet, mely a használati melegvíz felmelegítésére és tárolására szolgál és viszonylag gyorsan képes melegvizet szolgáltatni.
Bojlerválasztási kritériumok
Számos fontos kérdés van, amit érdemes átgondolni, hogy a számunkra megfelelő villanybojlert ki tudjuk választani. Ilyen például a villanybojler energiafelhasználása, típusa, formája, űrtartalma vagyis, hogy mennyi vizet képes tárolni.
Az első és legfontosabb, tehát a nulladik lépés: egy ember egy nap körülbelül 50 liter vizet használ el. Ez takarja a fürdést, fogmosást, mosogatást, tehát a személy összes vízfelhasználási igényét, nem csak a melegvíz használatot.
Milyen méretű legyen a villanybojler?
A kiindulópontunk továbbra is az 50 liter/fős vízfogyasztás. Ugye azt tisztáztuk, hogy ez nem a melegvízfelhasználást jelenti, hanem a normál vízhasználatot. Egy 80 literes villanybojler például 80 liter vizet tud felmelegíteni, de ehhez még hidegvizet kell kevernünk, hogy fürdésre alkalmas legyen.
Tehát ha ebből indulunk ki, akkor a 80 literes villanybojler elsősorban két főnek ideális a kényelmes fürdéshez. Három ember esetén igencsak szűkös megoldás, így ebben az esetben érdemes lehet már a nagyobb, 100 vagy 120 literes verzióban gondolkodni.
Egy négytagú családnak egy 120 literes villanybojler már bőven elegendő, hiszen az előállított melegvizet még el kell keverni hidegvízzel, hogy egy ideális, 37-40 fok körüli, zuhanyzásra alkalmas vízhőmérsékletet kapjunk.
A villanybojler formája
Manapság, ha bojlerre gondolunk, akkor ne a robosztus, henger alakú kialakítást képzeljük el. Pár éve még elképzelhetetlen volt, de ma már a fürdőszoba éke is lehet egy villanybojler. A legtöbb gyártónál már kapható modern, lekerekített vagy szögletes formákkal rendelkező változata a villanybojlernek, melyek esztétikus megjelenést biztosítanak. Ezek az új kialakítású bojlerek sokkal kevesebb helyet foglalnak el, mint a hagyományos társaik.
Ariston villanybojler a fürdőszobában
A villanybojlerek típusai
A hagyományos villanybojler álló vagy fekvő kivitelű lehet, mindez attól is függ, hogy a helyiségben hogyan fér el jobban. A 200 liter fölötti, nagy űrtartalmú bojlerek már rendszerint földön álló kivitelben készülnek.
Amikor este van nagyobb szükségünk több melegvízre, mint a nap többi részében, akkor az okos bojlerek megtanulják a vízfogyasztási szokásainkat, és ahhoz igazodnak. A vizet akkor melegítik fel, mikor szükségünk van rá, és mikor nem használjuk a vizet, akkor nem fűtik fel azt feleslegesen.
Ariston Velis EVO WiFi villanybojler
A villanybojlert egy applikáció segítségével, akár 100 km-es távolságból is könnyedén tudjuk vezérelni, hiszen a wifi segítségével összeköttetésben van a telefonunkkal.
A HMV hőszivattyú (más néven hőszivattyús bojler) nevéből adódóan hőszivattyús elven működik. Lényege, hogy a helység levegőjéből veszi el az úgynevezett hulladékhőt és ezt hasznosítja a melegvíz előállítása során. Érdemes ezeket a hőszivattyús bojlereket olyan helységekbe elhelyezni, ahol nem számít, ha hirtelen leesik a hőmérséklet 5-8 fokkal, tipikusan garázsokba, kazánházakba szokták telepíteni ezen készülékeket.
Spórolási tippek
A villanybojlerből folyó víz hőveszteségét úgy is csökkenthetjük, ha minél közelebb van ahhoz a helyiséghez, ahol felhasználjuk a melegvizet. Éppen ezért nem véletlen, hogy a villanybojlereket leginkább a fürdőszobában szokás elhelyezni.
Kemény víz esetén csökken a villanybojler hatékonysága, hiszen a megülepedett vízkő és a fűtőszál amortizálódása szintén energiaveszteséget okoz. Kemény víz esetén érdemes lehet vízlágyító készüléket telepítenünk otthonunkba, védve ezzel háztartási gépeink élettartamát.
A legtöbbet spórolni mindenképpen azon lehet, ha megtaláljuk a megfelelő vízhőmérsékletet. Lehet, hogy elég 50-60 fokosra felfűteni a bojler tárolt vizét, hiszen még ehhez is keverni kell fürdés során hidegvizet, hogy kellemes testmeleg fürdővizet állítsunk elő. Érdemes beruházni öntanuló okosbojlerre, még akkor is, ha ezek picit drágábbak a hagyományos társaiknál. Itt hosszútávon nagyobb elektromos energiát tudunk azzal spórolni, ha a bojlerünk mindig csak akkor fűt fel, mielőtt használni fogjuk a benne tárolt melegvizet.
Spórolási tippek