Közvetlenül hatnak az energiafelhasználásra, az épületek ökológiai lábnyomára és a környezetterhelés csökkentésére az épületgépészeti iparági szereplők által hozott döntések. De hogyan integrálhatják a természetvédelem ügyét mindennapi munkájukba? Hoztunk néhány tippet.
Ezen a héten kerül megrendezésre a Tatai Vadlúd Sokadalom, aminek arany fokozatú támogatójaként kiemelt figyelmet szentelünk a kommunikációnkban. A vadludak apropóján egész héten természetvédelmi témákkal foglalkozunk közösségi média felületeinken és honlapunkon is, így érdemes minket Facebookon, Instagramon és e-mailben is követni a blog olvasása mellett.
Ha természetvédelemről beszélünk az épületgépészet terén, muszáj kiemelt helyen említeni az energiahatékonyságot elősegítő rendszereket, hiszen az energiahatékonyság javítása nemcsak a költségek csökkentéséről szól, hanem jelentősen hozzájárul az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérsékléséhez is.
Jó gyakorlat lehet erre például a hőszivattyúk telepítése, hiszen ezek a rendszerek a környezetből nyerik az energiát és nem igényelnek fosszilis tüzelőanyagokat. Hasonlóan környezetbarát – és szerencsére egyre elterjedtebb - gyakorlat a napenergia hasznosítása. Napkollektorok és napelemek telepítésével az épületek saját energiaigényük jelentős részét fedezhetik, csökkentve ezzel a közműhálózatra nehezedő terhelést.
A fenntartható anyaghasználat is kulcsfontosságú
A fűtés korszerűsítése mellett az egyéb épületgépészeti alapanyagoknál is érdemes a fenntartható megoldásokat választani, amennyiben lehetséges ilyen anyagból kivitelezni az adott terméket.
Ez lehet környezetbarát módon gyártott, esetleg újrahasznosítható alapanyagból készült vagy hosszú élettartamú, ami csökkenti a gyakori cserélésből következő hulladék mennyiségét, a hulladéklerakókra nehezedő nyomást és csökkenti az építkezések környezeti terhelését.
Számít, mi mellett áll ki a szakember
Az épületgépészeti szakembereknek is nagy szerep jut a környezettudatosság terjesztésében, hiszen ők azok a hiteles források, akikkel a laikusok mindennapi kapcsolatba kerülnek. El tudják például magyarázni az ügyfeleiknek, hogy a zöld megoldások (például a hőszivattyú) hosszú távon nem csak környezetbarát, de pénztárcakímélő opciónak is számítanak.
Emellett az épületek tervezése során figyelembe vehetőek olyan zöld minősítési rendszerek, mint a LEED vagy a BREEAM, amelyek útmutatást adnak a fenntartható épületgépészeti megoldások alkalmazásához.
Társadalmi felelősségvállalás
Az épületgépészeti vállalatok is támogathatnak helyi kezdeményezéseket, például vizes élőhelyek helyreállítását vagy madárbarát parkok kialakítását, ezzel segítve a természet védelmét és megőrzését. Mi a Ferenczi Épületgépészetnél például büszke arany fokozatú támogatói vagyunk a Tatai Vadlúd Sokadalomnak. De bemutatókat is szervezhetnek a zöld épületgépészeti megoldásokról a lakossági és ipari ügyfelek részére, ezzel népszerűsítve mondjuk a környezetbarát fűtési módszereket.
A természetvédelem támogatása az épületgépészeti iparágban nemcsak társadalmi és környezeti felelősség, hanem hosszú távú üzleti előnyöket is jelent. A fenntartható megoldások iránti kereslet növekszik, és azok a vállalkozások, amelyek képesek ezekre válaszolni, versenyelőnyre tehetnek szert, ezért mindenkinek megéri a környezettel foglalkozni.