Információk
Blog

Mire kell figyelni egy szén-monoxid vészjelző kiválasztásakor?

Nemrégiben sorsoltunk ki egy Honeywell Home R200 szén-monoxid vészjelzőt Facebookos nyereményjátékunkban. A részvétel egyik felvételeként megkérdeztük a jelentkezőket, hogy számukra mi a legfontosabb szempont egy vészjelző kiválasztásakor. De vajon mennyire vág egybe a kommentelők válasza a valóban fontos szempontokkal? Mutatjuk…


A szén-monoxid (CO2) egy színtelen, szagtalan, erősen mérgező gáz. Néma gyilkosnak is nevezik. A mérgezés bárkivel, bármilyen zárt térben megtörténhet, ezért fontos a szén-monoxid vészjelzők használata.


Ahhoz, hogy megértsük a szén-monoxid vészjelző kiválasztás legfontosabb szempontjait, érdemes onnan indulni, hogy mi van ezzel kapcsolatban az emberek fejében. A válaszadók szempontjai között magasan kiemelkedett a „megbízhatóság”, szinte minden kommentben megjelent. Érthető, hiszen az életünket bízzuk erre a kis szerkezetre. 

De mégis mi alapján lehet egy szén-monoxid vészjelzőt megbízhatónak nevezni?

  • Tanúsítások: Megfelel a készülék az EN 50291 - 1:2018 európai szabványnak? Ez garantálja a megbízhatóságot
  • Élettartam: optimális esetben 5-10 év
  • Riasztási hang erőssége: legyen minimum 85 dB
  • Saját teszt: Nem lehet eléggé hangsúlyozni a felhelyezést követő otthoni teszt fontosságát, mivel meg kell győződni róla, hogy a szerkezet valóban képes a hangadásra. A szén-monoxid vészjelzőkön erre a célra van egy teszt gomb, amivel rendszeres ellenőrizhető a működésük.

Emellett a „könnyű kezelhetőség fontosságát” is rengetegen kiemelték, viszont itt kevésbé vannak különbségek a termékek között, mivel a gyártók az egyszerű kezelhetőséget és egyértelmű jelzéseket szem előtt tartva fejlesztik termékeiket.

Mire kell figyelni egy szén-monoxid vészjelző kiválasztásakor?t

A helyes felszerelés kulcsfontosságú

Egy szén-monoxid vészjelző csak akkor tud valódi biztonságot nyújtani, ha a lakás megfelelő pontján, megfelelő magasságban, a használati utasítást követve van felhelyezve. Ha ezek közül akár egy tényező is félrecsúszik, máris hamis biztonságérzetben lehetünk.

Mivel a szén-monoxid – bár felfelé száll – nem gyűlik össze a plafonon, és belélegezve okoz mérgezést, érdemes légzési magasságban felszerelni a készüléket.

  • A lakás olyan pontján legyen felszerelve, ahonnan egy esetleges éjjeli riasztásra még a hálószobából is biztonsággal felébredünk (tehát kellően behallatszódik a riasztás)
  • A szén-monoxid szivárgás korai észlelése érdekében érdemes a szén-monoxid forrás (mondjuk kandalló) közelébe felhelyezni, nagyjából 1-3 méter távolságban
  • Falra rögzítés esetén legalább 15 cm-el a mennyezet alá, de az ablakok és az ajtó felső éle fölé érdemes helyezni
  • Mennyezetre rögzítés esetén minden faltól legalább 30 cm-re kell felhelyezni a szén-monoxid vészjelzőt
  • Lejtő mennyezet esetén a helyiség magasabb részére kell felhelyezni a vészjelzőt
  • Hálószobában az ágy magasságában kell felhelyezni az eszközt, hiszen abban a magasságban veszünk éjszaka levegőt
     

A gyártók -10°C és 40°C közé teszik az üzembiztos működési hőmérsékletet, így olyan helyiségbe kell felszerelni a szén-monoxid vészjelzőt, ahol a szoba hőmérséklete folyamatosan az említett értékeken belül marad.

Tilos felszerelni

  • Közvetlenül a tűzhely, vagy a mosogató felé
  • Az épületen kívül
  • Olyan helyre, ahol a levegő áramlását valami akadályozhatja (például a függöny)
  • Olyan helyre, ahol az érzékelést befolyásolhatja a levegőáramlás (például, ablak – ajtó közelébe, beszívó vagy elszívó mellé, ventilátor közelébe stb.)
  • Szekrénybe, vagy bútor alá

Érdemes olyan helyet találni a szén-monoxid vészjelzőnek, ahol nehezen érheti külső sérülés, és nem tudják illetéktelenek eltávolítani.

Mire kell figyelni egy szén-monoxid vészjelző kiválasztásakor?t

Mi a teendő, ha a fűtésrendszerünk gyártója szerint nem kell szén-monoxid szivárgástól tartani?

Ha nincs bekötve gáz a lakásba, és az összes fűtő, hűtő és főző berendezés áramról működik, magabiztosan kijelenthetjük, hogy nem kell szén-monoxid szivárgástól tartani, így szén-monoxid vészjelző sem szükséges.

Viszont… 

Attól még, hogy egy gyártó a saját termékéről 100%-os magabiztossággal állítja, hogy nem fog visszaszivárogni a lakás légterébe a szén-monoxid, emberi mulasztás bármikor történhet. A visszaszivárgás könnyen adódhat egy slendriánul karbantartott kéményből is, esetleg a hibás működtetésből.

De ha mindent megfelelően karbantartunk és az előírások szerint használunk, akkor is érdemes mérlegre tenni a kérdést: 

  • Az egyik oldalon áll a saját bizonyosságunk, és a lakásunk fűtőrendszerébe vetett bizalom, ami valószínűleg stimmel. De sosem lehetünk ebben teljesen biztosak.
  • A másik oldalon pedig ott van egy pár ezer forintos készülék, ami viszont biztosan életet ment, ha baj van.
  • Ezeket mérlegelve ajánlja minden szakember, hogy egy 100% -os biztonságúnak ígért termék mellé is szereltessünk fel szén-monoxid vészjelzőt a lakásba.

Ha szén-monoxid vészjelzőre van szüksége, válogasson megbízható, hitelesített és könnyen kezelhető termékeink között.


Ferenczi Épületgépészet 2025.01.22.

Hozzászólások

Hozzászólok
Hozzászólás írása
Még nincs egy hozzászólás sem.

Keresés

Kategóriák